پنج‌شنبه 15 فروردین‌ماه سال 1387
آموزش خلبانی در ترکیه
نوشته شده توسط دانیال حقگو در ساعت 06:19 ب.ظ

منابع جذب خلبانان عمده Turkish Airlines از بین نیروهای هوایی ترکیه و یا دانشگاه آناتولیا یا آکادمی هواپیمایی کشوری در ترکیه می باشند. گروهی از خلبانان که هم اکنون در حال خدمت می باشند بعنوان خلبان در دانشکده هواپیمایی کشوری در خارج از کشور تحت آموزش بوده اند. همه متقاضیان خلبانی صرفنظر از ملیت آنها که موفق به گذراندن آموزش زمینی و سیمولاتور میشوند بعنوان کمک خلبان به ناوگان ما می پیوندند. تنها شهروندان ترکیه ای مجاز میباشند بعنوان خلبان فعالیت نمایند. 

 

معاینات پزشکی خدمه پروازی توسط پزشک متخصص Turkish Airlines مطابق با مقررات سازمان هواپیمایی کشوری یا پزشکی هواپیمایی کشوری انجام می گیرد. تکرار دوره ای معاینات پزشکی برای گروه های مختلف سنی بشرح ذیل است: 

 • 40 سال و کمتر: هر 12 ماه
 • 40 تا 60 : هر 6 ماه
 • 60 تا 63: هر 3 ماه

مرکز آموزش پرواز Turkish Airlines که به دو قسمت اصلی یعنی آموزش کاکپیت و کابین تقسیم شده است امکانات ذیل را پوشش می دهد. 

 •  3 دستگاه سیمولاتور،AVRO RJ100/70, B737-400, B737-800
 •  1 دستگاه A340 سرویس فرست کلاس(First Class) آموزش بازسازی کابین
 •  1 دستگاه B737 سرویس اکونومی کلاس(Economy Class) آموزش بازسازی کابین
 •  1 دستگاه B737/A310/A340 سیمولاتور تخلیه اضطراری
 •  1 دستگاه A-310 خروج اضطراری از روی بال
 •  

خلبانان Turkish Airlines صلاحیت هدایت عملیات پرواز را درردیف 1 و ردیف 2 تحت شرایط نامساعد هوا مثل دید کم و سقف پایین ابر که مجاز به فرود ایمن باشد را با توجه به تایپ هواپیما و مشخصات فرودگاه دارا می باشند. 

کلیه ناوگان های Turkish Airlines مجهز به TCAS (سیستم هشدار دهنده پرهیز از تصادم) مجهز می باشند.

FAA برای کشورهایی که دارای شرکتهای هوایی با عملیات موجود در آمریکا می باشند دو ریتینگ ایجاد کرده است. 

 •  . ردیف 1: آیا با استانداردهای ICAO منطبق است،.  
 •  . ردیف 2: آیا با استانداردهای ICAO منطبق نیست.  

با رعایت برنامه ارزیابی ایمنی بین المللی FAA ، سازمان هواپیمایی کشوری ترکیه توسط بازرسان FAA مورد ارزیابی قرار گرفته و موفق به اخذ گواهینامه و سرپرستی حمل ونقل هوایی بر اساس استانداردهای ایمنی ICAO گردیده است. Turkish Airlines از نظر استانداردهای ایکائو در ردیف 1 می باشد و هم اکنون عملیات پرواز آن به دو فرودگاه آمریکا یعنی شیکاگو و اف کندی(نیویورک) انجام می گیرد.
ارزیابی معیارایمنی پرواز Turkish Airlines توسط FAA ثابت میکند که Turkish Airlines در خلال عملیات به 4 قاره و 104 فرودگاه (28 فرودگاه داخلی و 76 فرودگاه بین المللی ) با 69 هواپیما و ظرفیت کل11080صندلی به مقررات بین المللی سازمان هواپیمایی کشوری و ایمنی پرواز اهمیت زیادی می دهد. ناوگان Turkish Airlines با عمر متوسط تقریبا 6 سال و حمل 10 میلیون مسافر در سال یکی از جوانترین ناوگان های هواپیمایی در اروپا است.
از نظر هواپیمایی کشوری جهانی، واضح و مبرهن است که امید بخش ترین عملیات مشارکت بین خطوط هواپیمایی است که " alliances " پیمان بین دول نامیده می شود. از این جهت Turkish Airlines به منظور توسعه پایدار با تقویت حضور در بازارهای های مختلف دنیا به گسترش اتصالات بین المللی موجود ادامه داده است. علاوه بر اتصال به خطوط هوایی سوئیس،اتریش و ژاپن ، ما نیز شروع به ایجاد کد شراکتی (code-share) پروازها با خطوط هوایی مالزی و آمریکا کرده ایم.
در حال حاضر تقریبا 18000 هواپیما ارائه سرویس مینمایند. تا سال 2016 انتظار میرود تقریبا 25500 خطوط هوایی عملیاتی در شبکه جهانی مشاهده برسد. مسافرت با خطوط هوایی قطعا ایمن ترین راه مسافرت است. براساس اظهارات NTSB ، سوانح هوایی در مقایسه با سایر وسایل حمل و نقل از آمار و ریسک کمتری برخوردار می باشند. موسسه تکنولوژی ماساچوست، با استفاده از اطلاعات جمع آوری شده از سال 1990 تا کنون به این نتیجه رسیده است که خطر مرگ یک مسافر خط هوایی با سایر وسایل حمل و نقل یک در هشت میلیون است. تا حدودی بدین گونه گفته میشود، اگر یک مسافر مواجه با ریسک یک در هشت میلیون است باید یک پرواز اتفاقی هر روز انتخاب کند، آن مسافر بطور متوسط به 21000 سال قبل از نابودی در یک سقوط مرگبار خواهد رفت.